İlaç Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

İlaç alerjisinin hafifi kaşıntı gibi belirtileri olabildiği gibi ölüme neden olabilecek kadar ciddi alerjik şoka neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç alerjisi belirtilerinin tespiti teşhis konulmasında çok önemlidir. Belli başlı belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

İlaç Alerjisi Belirtileri

-İlaç alerjisinde en sık görülen belirtileri deride kaşıntılı döküntü olmasıdır. Bu kaşıntılı döküntüye ürtiker de denilmektedir. Göz kapaklarında ve dudakta şişme görülebilir, eklemlerde ağrılı şişme görülebilmektedir.

-Damar iltihabı dediğimiz vaskülit ve serum hastalığı da ilaç alerjisinin belirtisi olabilir.

-Bazen deride ve ağız içinde ciddi döküntü ve soyulmalar ile gide Steven Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz gibi ciddi cilt döküntüleri yapabilir.

-İlaç yan etkisinin tek belirtisi ateş de olabilir. İlaca bağlı ateş genellikle ilacın kesilmesinden 48-72 saat sonar ateşin düzelmesi ile anlaşılmaktadır.

-Serum hastalığı ise ilaç alımınından 6 ile 21 gün sonra ateş, halsizlik, ciltte döküntüler, eklem ağrısı ve lenf bezlerinde büyüme şeklinde belirti vermektedir.

-Bazen de  ciddi ilaç alerjilerinde nefes sıkışması, tansiyon düşüklüğü, kramp tarzında karın ağrısı şeklinde alerjik şoka neden olarak ölüme neden olabilir.

İlaç Alerjisi Testi

Aşağıdaki belirtileri olanların ilaç alerjisi yönünden incelenmesi gerekmektedir;

-İlaç alımından sonra vücutta kaşıntı, kızarıklık, dudakta, dilde veya vücudun herhangi bir yerinde şişlik oluyorsa
-İlaç alımından sonra tansiyon düşmesi, kalpte çarpıntı, karın ağrısı oluyorsa
-İlaç alımından hemen sonra vücutta kırmızı döküntülerle birlikte kaşıntı oluyorsa
-Bu belirtileri ilaç alımından sonra 10 gün içinde oluyorsa
-Tansiyon ilaçları alımından sonra 3 ay içinde alerjik reaksiyon olmuşsa
-İlaç alımından sonra 3 hafta içinde ateş, halsizlik, vücutta döküntü, eklem ağrısı ve lenf bezlerinde büyüme oluyorsa
-Her ilaç alımından sonra ateş oluyorsa
-Asetil salisilik asit gibi paresataomol dışındaki ağrı kesiciler alımından sonra nezle, kaşıntı, vücutta şişlik oluyorsa

İlaç Alerjisi Kaşıntı Nasıl Geçer

Tüm bu ilaç alerjisi belirtileri  doğumdan 18 yaşına kadar çocuklarınızda oluyorsa  çocuk alerji uzmanı tarafından incelenmesi gerekir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay