Çocuklarda Lateks Alerjisi

Lateks, Hevea brasiliensis isimli kauçuk ağacının sütlü öz suyudur. Balon, elastik şerit, ayakkabı, lastik ayakkabı, yüzme levhaları, araba ve bisiklet tekerlekleri, bulaşık eldivenleri, emzik, dalgıç giysileri, elbiselerde kullanılan elastik parçalar, anestezi aletleri, cerrahide kullanılan elastik tüp veya fitiller, damara zerk etme aletleri, şişe tıpaları, solukla içeriye çekilen ilaçlar için kullanılan yüz maskeleri ve sonda gibi birçok tüketim ürünlerinde ve tıbbi aletlerinde lateks bulunmaktadır. Bu ürünler çocuklarda lateks alerjisi gelişimine sebep olabilmektedir.

Çocuklarda Lateks Alerjisi Neden Olur?

Lateks, egzotik meyvelerde bulunan proteinlere çapraz tepki gösterir ve bu nedenle oral alerji sendromuna sebep olabilir.

Şişkin, kızarık, çok hassas ve kaşıntılı deri halindeki egzama değişiklikleri lateks alerjisinde yaygındır. Sıvı dolu kabarcıklar ve deride çatlamalar görülebilir. Göz ve burunda rahatsızlıklar ve astım gibi solunum yolu sorunları da diğerlerine göre oldukça yaygındır.

Teşhisi

Şüphe duyulan lateks alerjilerinin teşhisini ilk önce çocuk alerji uzmanları yapar. Hastalık geçmişinin ayrıntılı olarak alınması faydalı olacaktır. 

Tedavisi

Lateksten kaynaklandığı tespit edilmiş alerjilerde, kişinin lateks ile olan tüm temaslardan kaçınması gerekir. Gıda maddelerine çapraz tepkisi olan kişiler de lateksten uzak durmalıdır. Belirtilerin görülmesi durumunda, oto-enjektör şeklindeki adrenalin hemen kullanılmalı ve en kısa zamanda ambulans çağrılmalıdır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay