Çocuklarda Astım

Astım farklı isimlerle de bilinen bir hastalıktır. Çocuklarda astım için alerjik astım, alerjik bronşit ve spastik bronşit gibi isimler de kullanılmaktadır.
Çocuklarda hava yollarının (Bronş, akciğer içindeki hava keselerinin) çeşitli nedenlerle inflamasyon denilen olaylarla koruyucu mukoza tabakasının hasarlanma-sına ve gözenekler oluşmasına neden olmaktadır. Bunun sonucu hava yollarında aşırı bir hassasiyet gelişmekte ve sık sık öksürük, hışıltı, nefes daralması şikayetlerinin ortaya çıkmasıyla sonuçlanan bir hastalığa astım yani bronşit denir.

Astım Nasıl Bir Hastalıktır?

Astım hastalığı yani bronşit korkulacak bir hastalık değildir. Çocuklarda tedavi edilebilen bir hastalıktır. Astım tedavi başarısı çok yüksektir. Astım hastalığı belirtileri gösteren çocukların çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi ve gerekli testler yapıldıktan sonra astım teşhisi konulursa en az ilaçla çocuğa zarar vermeden tedavi uygulamak en doğrusudur.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım belirtileri; sık tekrarlayan öksürük, hışıltı (Hırıltı) ve nefes sıkışması en önemlileridir. Oyun oynadıktan sonra, koştuktan sonra, egzersiz yaptıktan sonra nefes sıkışması, hışıltı veya öksürük olması da astımın önemli bir belirtileridir. Ancak bu belirtiler kendi kendine düzelen bir durum olabildiği gibi astımın ve diğer bazı önemli hastalıkların belirtileri de olabilir. Bu nedenle her astım belirtisi gösteren çocuklara astım teşhisi konulmaması gerektiği gibi astım hastalığının atlanmaması için de gerekli incelemeler yapılmalıdır.

Astım Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Çoğu kez uzun süren öksürük veya tedaviye cevap vermeyen öksürük durumunda hemen astım ilaçları olan kortizonlu spreyler veya buharlar, yanında nefes açıcılar ve çiğneme tableti, toz şeklinde ilaçlar yemeklerine katılarak kullanılmaya başlanır. Bu tür uygulamalar doğru değildir. Astım belirtileri olan bir çocukta rahatlatma tedavisi 1-2 hafta süreyle verilebilir ancak uzun süre sprey ilaçlar veya buhar tarzında ilaçlar verilmemelidir. Bronşitin yani astım teşhisinin konulması ve ondan sonra en az ilaçla tedavi edilmelidir. Çocuklar deneme amaçlı kullanılmamalıdır.

Sonuç olarak astım hastalığında erken ve doğru teşhis ve zamanında tedavi önemlidir.

Astımlı çocukların astım konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji / immünoloji uzmanları çocuklardaki astım hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle çocuk alerji uzmanları tarafından astımdan şüphelenilen çocukların incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.

Çocuklarda Astımı Neler Tetikler?

Çocuklarda astım nefes borularında aşırı hassasiyet vardır. Bu hassasiyetten dolayı bazı tetikleyici faktörlerle karşılaşıldığında nefes borularında daralma olur ve öksürük, hışıltı, nefes sıkışması gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

İşte Astımı Tetikleyen Faktörler !

• Soğuk algınlığı/enfeksiyonlar
• Ani hava ve ısı değişiklikleri
• Egzersiz
• Sigara içme veya sigara dumanına maruz kalma
• Ev tozlarındaki akarlar dediğimiz mikro-organizmalar
• Mesleki etkenler
• Polenler
• Yiyecek katkı maddeleri
• Küf ve koruyucu maddeler
• Hayvan deri kalıntıları
• Belirli ilaçlar
• Duygular / stres

Çocuklarda Astım Sıklığı Nedir?

Yaklaşık astım sıklığı %10-20 civarındadır. İlkokul çağındaki her 5 çocuktan 2’sinde, ergenlik çağındaki her 7 gençten 1’inde ve her 10 yetişkinden 1’sinde görülmektedir. Ayrıca astım hastalığı artış göstermeye devam etmektedir.

Çocuklarda Astımın Başka İsimleri Var Mıdır?

Astım kelimesini bazı doktorlar kullanmaktan kaçınmaktadır. Bu nedenle astım yerine spastik bronşit, alerjik bronşit, re-aktif hava yolu hastalığı, bronşit kelimelerini kullanmaktadırlar. Aslında hepsi aynı anlama gelmektedir.

Nefes Borularında Aşırı Hassasiyet Nedir?

Normal bir çocuk sigara içilmesiyle öksürük veya nefes sıkışması olmazken astımlı çocukta öksürük veya nefes sıkışması görülmektedir. Gribal enfeksiyon normal çocukta soğuk algınlığı ile bir haftada düzelirken astımlı çocuklarda nefes sıkışması ve bir haftadan daha uzun süren öksürük şikayetlerine neden olur. Normal kişilere göre daha hassas bir nefes borusu vardır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay