Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bazı besinleri aldığımız zaman vücudumuz reaksiyon verir. Vücudumuz o besini kabul etmez ve alerji yapar. Böyle bir durumda alerji yapan besinin tüketilmemesi gerekir. Tüketime devam etmeniz çocuğunuzda sorunlara yol açabilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için besin alerjisi teşhisi edilmesi gerekir. Peki siz çocuğunuzda besin alerjisi olduğunu fark edebilir misiniz? Bu yazımızdan sonra fark edeceksiniz, emin olun.

Çocuğumda Besin Alerjisi Belirtileri Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çocuğunuzda besin alerjisi olduğunu anlamak için çocuğunuzda bazı belirtileri görmeniz ve bu belirtileri yorumlayabilmemiz gerekir. Bu belirtilerden en sık görülenleri; besin alımından sonra ağız etrafında, yüzde ya da vücutta kızarıklık, kaşıntı, egzama olmasıdır. Bunlar dışındaki belirtilerine bakacak olursak ;

-Çocuğunuzda egzama belirtileri varsa (yanaklarında kızarıklık veya kulak arakasında, boyunda, eklem yerlerinde kızarıklık, ciltte kuruluk)
-Çocuğunuzun vücudunda kaşıntılı kızarıklıklar var ve tekrarlıyorsa
-Ek gıdaya yeni başladınız ve beslendikten sonra 2 saat içinde dudak etrafında kızarıklık, dilde veya dudakta şişme oluyorsa
-Kakasında kan görmüşseniz
-Sebebi bulunamayan kusmalar oluyorsa
-Tedaviye cevap vermeyen reflü varsa
-Sebebi bulunamayan kabızlık varsa
-Şiddetli gaz ağrısı varsa (3 haftadan uzun süren ve 3 saatten daha uzun huzursuzluk)
-Sık tekrarlayan akciğerde hırıltı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı veya nefes sıkışması varsa
-Besin alımından sonra alerjik şok dediğimiz vücutta ciddi kaşıntılı kızarıklık ve nefes sıkışması olmuşsa

Besin alerjisinden şüphelenmeniz için bu belirtilerin hepsi olmak zorunda değil. Bir tanesi bile besin alerjisinden şüphelenmek için yeterlidir. Çocuğunuzun zaten bir besine karşı alerjisi varsa diğer besinlere karşı da besin alerjisi gelişme riski yüksektir.

Anne Sütüyle Beslenen Bebeklere Dikkat !

‘Benim bebeğim sadece anne sütüyle besleniyor onda olmaz’ diye düşünmeyin. Besin alerjisi belirtileri yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerde de görülebilir. Alerjik gıdalar annenin sütüyle bebeğe geçer. Böyle bir durumda tabi ki de anne sütü kesilmez. Anne sütü ilk 6 ay bebeğin alerjik hastalıklara yakalanma riskini 10 kat azaltır. Peki çözüm olarak ne yapacaksınız? Anne sütünü kesmek yerine anne diyet yaparak alerjik gıdaları tüketmez. Böylece bebeğe de alerjik gıda geçmez.

Bebeğinizde besin alerjisi belirtileri varsa teşhisinin konulması çok önemlidir. Teşhis konulmadan alerjiye neden olan besin alınmaya devam edilirse bebeğin hayatı tehlikeye sokulabilir. Bu nedenle besin alerjisi belirtilerini gözden kaçırmamalı, teşhis ve tedavi süreci için çocuk alerji uzmanına gitmelisiniz.

Hangi Doktora Gitmeliyim?

Çocuğunuzda, yukarıda bahsettiğimiz belirtilerinden bir tanesi bile gördüyseniz, çocuğunuzu besin alerjisi açısından değerlendirilmesi için çocuk alerji uzmanlarına götürmelisiniz. Besin alerjisinde özellikle  anne sütü ile beslenen bebeklerde doğru teşhis ve tedavi çok önemlidir. Sağlıklı bir süreç için çocuk alerji uzmanlarına gitmelisiniz.

Prof. Dr. Ahmet Akçay