Bahar Alerjisi Teşhisi Nasıl Konulur?

Çocuğunuz bahar alerjisi belirtileri gösteriyorsa teşhis için çocuk alerji uzmanına gitmelisiniz. Çocuk alerji uzmanı teşhis koymak için bazı testler yapar. Muayene ile birlikte değerlendirir ve teşhisi kesinleştirir. Teşhis koyulurken en önemli test ise ciltten yapılan alerji testleridir. Bahar alerjisi teşhisi koyulurken izlenilen aşamaları bu yazımızda sizler için yazdık.

Bahar Alerji Testleri En Büyük Etken, Aman Dikkat !

Alerji testleri bize teşhis koydurma da çok fazla katkı sağlamaktadır. Bu teste göre teşhis konulacak, bu teste göre tedavi planlanacaktır. Belki de bu teste göre immunoterapi dediğimiz aşı tedavisi yapılacak.

Çocuklar yetişkinlerin minyatürü değildir. Bu sebepten çocuklarda yapılacak test ve teknik de değişmektedir. Doğru teknikle, doğru alerjenlerle yapılacak test çok önemlidir. Ayrıca çapraz reaksiyonları da değerlendirebilecek düzeyde eğitim almış olmak gerekmektedir. Tek başına alerji testleri teşhis koydurmamaktadır. Alerji uzmanları tarafında çocuktaki belirtiler ile alerji test sonuçları arasında değerlendirme yapılarak kesin teşhis konulmalıdır.

Alerji Testi Kandan Yapılabilir Mi?

Kandan alerji testleri çok doğru sonuç vermeyebilir. Ayrıca kandan yapılan testler çok pahalıdır. Bu sebepten en doğru sonucu ciltten yapılan alerji testleri verdiği için kan yerine ciltten yapılan alerji testleri tercih edilmektedir. Sadece ciltte problemi olan veya cilt testlerini etkileyen ilaç kullanan çocuklarda bu testi kandan yapmaya tercih etmekteyiz.

Alerji Testleri Kaç Yaşında Yapılır?

Alerji testleri yeni doğan döneminden itibaren yapılabilmekle birlikte polen alerjisi için alerji testi genellikle 2 yaşından sonra tercih edilmektedir. Bunun sebebi alerji gelişebilmesi için en az iki polen mevsimi ile karşı karşıya kalmak gerektiğidir.

Bahar Alerjisi Teşhisi Neden Önemlidir?

Bahar alerjisi sık sinüzit, geniz eti büyümesi, sık kulak iltihabı gibi sonuçlara neden olabilir. Okul performansını çok etkiler. Alerjik nezleli her beş çocuktan birisi ilerde astıma ilerleyebilir. Bu sebepten teşhis önemlidir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay