Alerji Nedenleri

Alerji nedenleri, her insanda aynı şekilde görülmez. Her insanın da aynı şeye alerjisi olmaz. Bazı insanlar yumurta, çiğ domates gibi gıdalara alerjisi olurken, bazılarının da kedi, köpek gibi hayvanlara alerjisi olabilir.

Alerjiye Bağlı Hastalıklar

Alerjiye bağlı hastalıklar, özellikle son yıllarda gelişmiş ülkelerde çok büyük bir artış gösteriyor. Günümüzde alerjik rahatsızlıklara neden olan genetik sebeplerin dışında yanlış beslenme alışkanlıkları, artan şehir yaşamı, kirli hava, temizlik şartları ve benzeri çevresel faktörler geliyor.
Çocuk alerjisi başlıca konuları olan alerjik hastalıkların sıklığı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artmaktadır. Bunun birçok nedeni vardır. Değişen çevresel faktörler bu değişimde en önemli rolü oynamaktadır.

Alerji Nedenleri ve Alerji Hastalıkların Tedavisi

Alerjik hastalıkların tedavisi kısa sureli olmayıp yıllarca sürebildiği için teşhisin doğru konulması çok önemlidir. Yanlış teşhis konulması gereksiz yere uzun sure tedavi almayla sonuçlanabilir. Tedavide altın kural kesin teşhis konulup en az tedavi ile çocuğa zarar vermeden tedavi etmektir. Bunun için de yeterli eğitim sahibi olmak ve bu konuda uzmanlık belgesinin olması gerekir.Uzmanlık belgesinin olduğunun en güvenli kanıtı hekimin kaşesinde “Çocuk Alerji Uzmanı” unvanının bulunmasıdır. Çünkü sıklıkla alerji uzmanı gibi düşünülmesi sağlanması için çocuk alerji bölümü, alerji bölümü, alerji merkezi, alerji derneği kurucusu, başkanı gibi kelimeler kullanılmaktadır. Ayrıca alerji kongre katılım belgeleri veya sertifikaların olması öne sürülmektedir.
Doğumdan 18 yaşına kadar bu alerjik hastalıklarla Çocuk Alerji uzmanları (Diğer adıyla Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı) sorumlu olmaktadır. Çünkü çocuklarda görülen alerjik hastalıklar hakkında en ayrıntılı şekilde teşhis ve tedavisi hakkında eğitim almaktadırlar. Bu aldıkları eğitim altında da alerjik çocuklara yardımcı olmaktadırlar.

Prof. Dr. Ahmet Akçay