Alerji Nedenleri Nelerdir?

Alerji nedenleri arasında başlıcaları genetik ve çevresel faktörlerdir. En önemli neden genetiktir. Ailesinde herhangi bir alerjik hastalık olan çocuklarda alerjik hastalık gelişme riski yüksektir. Alerji hastalığın tipi değişebilir. Ailesinde astım olabilir ama çocukta egzama oraya çıkabilir veya tam tersi olabilir. Anne veya babada herhangi bir alerjik hastalık varsa çocukta alerjik hastalık görülme olasılığı %30’dur. Hem anne hem babada alerjik bir hastalık varsa çocukta alerjik hastalık gelişme ihtimali %50’dir ve bu oran %80’e kadar çıkabilir.

Alerji Nedenleri

Ancak alerjik hastalıkların gelişme nedenini sadece genetik ile açıklamak mümkün değildir. Ailesinde alerjik hastalık olmayanlarda alerjik hastalık görülebildiği gibi ailesinde alerjik hastalık olanlarda da alerjik hastalık gelişmeyebilir. Bunun tek açıklaması alerjinin gelişmesi sadece genetiğe bağlı olmadığı birçok çevresel nedene de bağlı olmasındandır.

Çevresel faktörler çevremizde bulunan ve alerji gelişmesine neden olabilen faktörlerdir. Çevrede bulunan çeşitli alerjenler alerjinin gelişmesine neden olabilmektedir. Ev tozlarında bulunan akarlar veya diğer adıyla mite’lar, polenler, kedi, köpek gibi evcil hayvan alerjenleri, küfler, hamam böcekleri gibi birçok alerjenlere maruz kalmak astım alerjik nezle gibi alerjik hastalıklara neden olur. Gıda alerjilerine neden olan en sık nedenler ise inek sütü, yumurta, buğday, soya, ağaç fıstıkları (fındık, fıstık, badem ceviz gibi), balık ve kabuklu deniz hayvanlarıdır. Bu alerjenlerin kimde alerji oluşturacağı kimde oluşturmayacağı genetik ve çevresel faktörlere bağlıdır.

Diğer Faktörler

Alerjinin gelişmesinde hijyene çok önem vermek de etkilidir. Çünkü mikroplarla karşılaşmak vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek alerjik hastalıkların gelişmesini engellemektedir.

Çok sık ve gereksiz antibiyotik kullanmak da alerjik hastalıkların gelişmesine katkıda bulunur.

Fazla kilo almak, aşırı stres, sigara dumanına maruz kalmak, hava kirliliği, fast food beslenme, sebze meyveden fakir beslenme alerjik hastalıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunan diğer nedenlerdir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay